Na kole vinicemi Modrých Hor

Na kole vinicemi Modrých Hor

Fotogalerie

K800_P5290107.JPG K800_P5290107.JPG
Popis

Ze sedla kola prozkoumáme pětihvězdí vinařských obcí Modrých Hor - Velké Pavlovice, Němčičky, Kobylí, Vrbice a Bořetice. Doporučujeme vypravit se po značené vinařské cyklotrase, která je tvořena jedním uzavřeným okruhem. Výlet lze tedy zahájit v kterékoliv z těchto obcí s případným návratem zpět. Po cestě pak budeme obdivovat krásy slunečné krajiny s vinohrady, sakrálními památkami, přírodními zajímavostmi a určitě si najdeme čas svlažit hrdlo místním vyhlášeným červeným vínem.

Téměř celá trasa vede po asfaltových či jinak zpevněných cestách. Celková délka trasy činí 31 km s převýšením 143 m a je vhodná jak pro treková, tak pro horská kola.

Velké Pavlovice

• Výlet započneme ve Velkých Pavlovicích, malebném městečku, které v sobě právem nese příznačné spojení „víno a meruňky“.

• Bližší informace, propagační letáky a mapy získáme v turistickém informačním centru (ul. Hlavní 9).

• Ubytování můžeme vřele doporučit v některém z místních vinných sklípků.

• Pokud nejsme vybaveni kolem, tak navštívíme místní půjčovnu jízdních kol (ul. Nad Zahradami 12) s možností cykloservisu (půjčovné: kolo/den – 280 Kč, helma/den 20 Kč).

• Ve Velkých Pavlovicích se projdeme po Náměstí 9. května, kde je hned několik památek - barokní kostel Nanebevzetí panny Marie, socha sv. Jana z Nepomuku a sousoší Piety, zrekonstruovaná městská radnice, novorenesanční hřbitov a socha sv. Floriána.

• Doporučujeme rovněž nevynechat prohlídku historických sklepů, které patří mezi unikátní technické a lidové památky. Jeden z nejzajímavějších a nejstarších sklepů se nachází na ulici V Údolí č. 154 (vinařství Lacinovi). Vypráví se legenda, že při jeho rozšiřování byla nalezena podzemní místnost se stolem, u něhož seděly záhadné postavy, které se před očima objevitelů okamžitě rozpadly v prach. V případě zájmu lze domluvit prohlídku (www.lacina-winery.com, tel: +420 519 428 503).

Po prohlídce města naskočíme na sedlo kola a vydáme se z centra po ulici Zelnice směrem na Němčičky. Čeká nás náročnější terén v podobě stoupání, odměnou nám však bude pohled na nejcennější viniční tratě Išperky, Bojanovsko a Staré hory (tato trať patří mezi nejstarší na jižní Moravě). Za stálého stoupání tratí Růžený se dostaneme až ke kapli sv. Antonína, dominantu obce a poutní místo zdejších vinařů.

Němčičky

• Obec Němčičky, ležící na pomezí mezi Hanou a Slováckem, patří mezi významné vinařské obce na jižní Moravě (v poměru počtu obyvatel a množství vinic se drží na předních příčkách).

• Pokud potřebujeme po náročnějším výšlapu svlažit hrdlo, tak se po cestě nabízí řada vinných sklípků. Místní vinaři nám milerádi nabídnou svoje nejlepší vzorky. Doporučujeme zejména vyhlášenou místní Frankovku, které svědčí zdejší jižní svahy a klima.

• Milovníkům adrenalinu je určena místní bobová dráha, která se nachází ve sportovním areálu za Němčičkami po cestě do Kobylí. Bobovka pro nás nepředstavuje veliké zdržení, sjezd samotný trvá asi 3,5 minuty a pojedeme rychlostí přibližně 40 km/hod. (bližší informace: www.bobovka-nemcicky.cz, 776 423 109). Pokud zrovna na bobovku nemáme žaludek či náladu, můžeme si odskočit třeba na minigolf (otevřeno červenec+srpen: Po-Ne 10:00-20:00) nebo se osvěžit na zdejším koupališti.

Kobylí

• Významnou a dominantní památkou obce je kostel sv. Jiří, jehož unikem je především věž – kampanila (kdysi strážní místo), umístěná mimo loď kostela. Pokud projedeme kampanilou kolem kostela, otevírá se nám nezapomenutelný výhled na siluetu Pálavy a okolní vesnice obklopené vinorodými stráněmi.

• Za návštěvu rovněž stojí i Kobylské muzeum v budově bývalé měšťanské školy. Prohlédnout si zde můžete expozici věnovanou historii obce a lidových tradic – zejména pak typické kroje. Součástí je i vinařská expozice. (otevřeno: červen-srpen, neděle 14-17 hod., ostatní dny po telefonické domluvě: 519 431 709)

• Zajímavostí jsou dřevěné vyřezávané kříže, se kterými se setkáváme v polích, lese i v obci.

• Pokud nám již vyhládlo, navštívíme v Kobylí některý ze dvou hostinců, případně si počkáme na oběd až do Vrbice, kde se nachází také jeden hostinec.

Vrbice

• Cestou do Vrbice protrpíme poslední stoupání (nejvýše položená obec z pětice obcí Modrých Hor).

• Prohlédneme si kostel sv. Jiljí a poté Pod Strážním kopcem unikátní vinné sklepy stojící až v 7 patrech nad sebou (sklípky tesány do pískovce). Právě zde se rodí nejlepší červená vína Moravy. Doporučujeme ochutnat třeba cuvée, jemuž daly Modré hory jméno. U sklepů se nachází dále tzv. Alpská kaplička (je vyvýšená, aby ji nezavál sníh) a tzv. Vodní kaplička s pitnou vodou, kde se můžeme osvěžit.

Bořetice

• Poslední z pětice obcí jsou Bořetice, kde nás mimo jiné čeká recesistická Svobodná spolková republika Kraví Hora. Ve stejnojmenném hotelu nás přivítá zdejší prezident (pokud je zrovna ve své kanceláři).

• V případě, že nám do setmění zbývá ještě čas a máme dostatek sil, tak si můžeme prohlédnout místní sklepní kolonii Kraví Hora.

Poté nasedáme opět na kolo směrem do konečné stanice Velké Pavlovice. Po cestě budeme míjet turistický areál s rozhlednou Slunečná, tvarem připomínající keř vinné révy. Za dobrého počasí je z ní prý vidět až do Vídně.

Večer strávíme v chládku některého z velkopavlovických vinných sklípků nebo si vyrazíme na místní bowling (www.bowlingpavlovice.cz, ul. Tovární 3).