Chardonnay

Chardonnay

Fotogalerie

Chardonnay1.JPG Chardonnay1.JPG
Chardonnay2.JPG Chardonnay2.JPG
Popis

Odrůda Chardonnay v posledních 30. letech zažila ve světě výraznou expanzi. V současné době patří mezi módní bílé odrůdy a poskytuje nepochybně spolu se Sauvignonem a Ryzlinkem rýnským nejkvalitnější bílá vína na světě.

Na Moravě a v Čechách se Chardonnay spolu s odrůdou Rulandské bílé pěstuje od nepaměti. Dnes zabírá plochu čtyř procent vinic a má tendenci růstu. Odrůda pochází z Burgundska (Francie) a pravděpodobně vznikla samovolným křížením (Pinot noir x Heunisch). Původně se předpokládalo, že to je mutace Rulandského bílého (Pinot blanc), a proto se ve Francii označovala jako Pinot Chardonnay nebo Gamay blanc. V rakouském Štýrsku jako Morillon a v Německu a Alsasku jako Weißer Clevner.

Chardonnay2.JPG

Charakter vína

Výraz vína se mění podle klimatických a půdních podmínek. V chladnějších klimatických zónách bývají sice vína plná, ale úzká a často mívají ocelovou kyselinu, na těžkých půdách minerální charakter a někdy zelené tóny ve vůni. K optimální zralosti takových vín dochází až po 8–10 létech. V chladnějších podmínkách je důležité volit jen ty nejlepší polohy, snížit sklizně, sklízet v pozdních termínech a volit vhodné klony. Takový typ vína bývá často využíván pro výrobu šumivých vín. Při usměrněné sklizni voní pak Chardonnay po zelených jablkách a při stárnutí přicházejí vůně akátů a hrušek, citronů a grapefruitů, medu a nakonec lískových oříšků. Při vinifikaci v barrique vystupuje aroma toustování.

Chardonnay z teplých klimatických zón mívá tropický charakter s vůní manga, smetany, banánů, ananasů, žlutého melounu a někdy medu i karamelu, případně toustování barrique. Taková vína stárnou rychleji a optimum jejich zralosti bývá dosaženo ve 3.–5. roce.

Pro kvalitu vín odrůdy Chardonnay je důležité, aby se vždy zpracovávaly hrozny dobře vyzrálé na suché víno s vyšším obsahem alkoholu. Zbytkový cukr víno nepříjemně rozšiřuje

Barva: světle žlutá

Vůně: ovocná, po jablkách, může být i méně výrazná až neutrální

Chuť: připomíná lískový ořech nebo banán. Víno je kořenitější s pikantní kyselinkou, je plné a extraktivní.

Vhodnost ke skladování: dobrá

Stolování: Víno se hodí pro slavnostní příležitosti. Maso, ryby: Mírně upravené hovězí a vepřové maso, drůbež. Vyzrálé víno k bažantovi, divočině. Vína s vyšší kyselostí taktéž k ústřicím. Sýry: měkké sýry s bílou plísní Ostatní: paštiky, hustší polévky, bílé omáčky a k plodům moře. Dobře doplňuje hustší polévky, pokrmy s bílým masem a smetanové omáčky. Dále je vhodné k paštikám a k plodům moře.