Svobodná spolková republika Kraví hora Bořetice

Související objekty

Ve Vinařství Ludwig se vedlo téma "o víně při víně"

Ve Vinařství Ludwig se vedlo téma
Vinařství Ludwig, s.r.o. v čele s Ing. Ludvíkem Šlancarem a Ing. Lianou Hrabálkovou pořádali ve čtvrtek 5.9. 2013 od 16:30 hodin „degustaci s II. vicemiss víno ČR 2013 Hankou Hegarovou aneb pozdně letní zastavení se skleničkou vína“. Degustace probíhala v lokalitě Kraví hora ve sklepních prostorách Vinařství Ludwig, s.r.o...
Více informací >>

Vinný sklep V Zahraničí č. 23

Vinný sklep V Zahraničí č. 23
Navštivte vinný sklep, který je zasazen do malebného prostředí vinařské vesničky 280-ti vinných sklepů pod Kraví horou v obci Bořetice. Rádi Vám nabídneme v tradičním stylovém prostředí posezení, občerstvení, degustaci vín ... Nachutnejte si u nás moravská sudová a přívlastková vína ...
Více informací >>

Bořetické mladé víno 2014

Bořetické mladé víno 2014
V sobotu 8. listopadu 2014 se v modrohorských Bořeticích konal již šestý ročník tradiční akce otevřených sklepů s názvem Putování za mladým vínem. Stovky milovníků dobrého vína z Modrých Hor navštívily sklepní uličky v Kraví hoře ...
Více informací >>

Více >>
Svobodná spolková republika Kraví hora Bořetice

Fotogalerie

K1024_Boretice_celnice_Kravi_hora.JPG K1024_Boretice_celnice_Kravi_hora.JPG

Kontakt

Bořetice - sídlo vlády, 691 08, Bořetice
Telefon: 721 375 999
Kontaktní osoba: Jan Hempl

Popis

O založení recesistické vinařské republiky nebo podobného útvaru a přilákání turistů za vínem do naší obce poprvé informoval dnešní starosta na výroční schůzi zahrádkářského svazu na konci osmdesátých let. Ale teprve po dokončení velkých investičních akcí v obci bylo možno tuto myšlenku rozvíjet.

12. 11. 2000 byla při volbách do Senátu a krajských zastupitelstev také samostatně volena vláda a prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora přímou volbou. Kdo získal nejvíce hlasů byl prezidentem, druhý s nejvyšším počtem hlasů se stal předsedou vlády a dalších osm ministry. Tímto volebním aktem byla také republika vyhlášena.

Spolkovou republikou je proto, že areál sklepů má tři části: Zahraničí (sklepy jsou postaveny 2 metry za hranicí katastrálního území Bořetice), Hliníky a Kraví hora, která je největší. Prezident a vláda se ihned po volbách ujali práce kolem vinařství a vinohradnictví. Organizují výjezdy za vinařskými zkušenostmi do sousedního Rakouska, žehnání mladému vínu roku a výstavy vín. Pro zvýšení znalostí a odbornosti našich vinařů zajišťuje přednášky profesora Krause a dalších odborníků, zve nejlepší a neúspěšnější vinaře Břeclavska na řízené degustace vín, kde nám o každém vzorku říká vinař vše od jeho pěstování až po lahvování.

Dne 18. 4. 2001 podvýbor pro heraldiku a vexilologii poslanecké sněmovny Parlamentu ČR udělil republice právo užívat znak a prapor.

Republika vydala pasy, poštovní známky a propagační materiály. Platidlem republiky je jeden Kravihorec, který má v přepočtu cenu jednoho eura a je krytý vínem pokladu republiky. Republika má svou hymnu „Bořetické Kraví hory“, která byla poprvé uvedena na slavnostním večeru 26. 5. 2001 dechovou hudbou Túfaranka ze Šakvic. Z recesistických akcí bylo na největším brněnském náměstí Svobody „Antireferendum“ proti referendu Korutanského hejtmana. Konalo se dne 22. 2. 2002 ve 2 hodiny odpoledne 22 minut 22 vteřin, kdy z boční ulice Rašínovi vyšel za zvuku Kravihorské dechovky Vonička průvod demonstrantů, kteří žádali zastavení Vídeňského obřího kola v Prátru, neboť žene na naše vinice mráz z Vídně. Druhou recesistickou akcí bylo v roce 2003 referendum o přistoupení ČR k EU. Hlasování vinařů a přátel vína bylo v předsálí kulturního domu, kde měli Kravihorci umístěnu svou urnu pro hlasování. Recesistický volební lístek se upravoval otisknutí palce do vína odrůdy „Bago“. Vinaři rozhodli velkou většinou hlasů o přistoupení KHR k EU budou-li nás chtít.

VLÁDA:

 • Prezident - ing. Stanislav Novák
 • Předseda vlády - Jan Hempl
 • Ministr - Vinohradník a pergmistr viničních hor ing. Libor Popovský
 • Ministr - Vinařství a sklepního hospodářství Jiří Novák
 • Ministr Zahraničí - Václav Bukovský
 • Ministr Obrany - Ota Ševčík
 • Ministr Financí - Leopold Kalousek
 • Ministr Vnitra a spravedlnosti + KIS (šéf Kravihorské informační služby) Jaroslav Procházka
 • Ministr Kultury osvěty a propagandy - Karel Pilař
 • Ministr Životního prostředí a okrasy republiky Miloslav Vala
 • Čestný prezident na furt Václav Petrásek
 • 1. náměstek pro cestovní ruch Aleš Proschek