horká modrohorská zpráva

Modré Hory znají TOP 30 vín ze všech pěti obcí

Šampionem 6. ročníku soutěže 30 vín Modrých Hor se stala Frankovka Reserva ročníku 2018 z vinařství VÍNO J. STÁVEK. Už pošesté zasedli erudovaní degustátoři z Modrých Hor za pracovní stoly a vydali se na cestu hledání. Hledali 30 nejlepších vín z tohoto mikroregionu známého především svými skvělými modrými odrůdami. V soutěži se sešly necelé tři stovky přihlášených vzorků, což je za fungování soutěže zatím nejvyšší počet vín. Nejlepší ocenění si odneslo vinařství VÍNO J. STÁVEK z Němčiček.


Hodnocení 6. ročníku soutěže 30 vín Modrých Hor proběhlo 5.5.2021. To bylo letos v mnohém jiné – poprvé proběhlo v prostorách Ekocentra Trkmanka ve Velkých Pavlovicích, kde se konalo také zatřiďování přihlášených vín. 

Soutěž je otevřena pro vína vyrobená z hroznů révy vinné, mající původ v katastru obcí mikroregionu Modrých Hor (Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice a Vrbice.), která splňují podmínky tohoto statutu. Soutěž je otevřena všem vínům, která jsou jednoznačně identifikovatelná (výrobce, původ, číslo šarže a doplňující údaj o zbytkovém cukru, atd).

Hodnocení vín se zúčastnilo 30 certifikovaných degustátorů včetně erudovaných vinařů v oboru z jednotlivých vinařství mikroregionu Modré Hory. Na objektivitu při hodnocení vín dohlíželi také předsedové jednotlivých komisí, které byly zastoupeny degustátory vždy ze všech pěti modrohorských obcí. Celkem šest komisí vybíralo z 274 přihlášených vín to nejlepší a zároveň hledalo top 30 vín z mikroregionu Modré Hory.

Hodnotitelé zapisovali body pomocí speciálních tabletů do systému pro hodnocení vín „Elwis“ pod garancí Národního vinařského centra, o.p.s., který vyhodnotí výsledný bodový průměr u každého vzorku a velmi tak usnadní, a především urychlí celé hodnocení.

V závěru celého hodnocení zasedli k jednomu stolu předsedové všech šesti komisí, kteří z nejlépe hodnocených vzorků vybrali naprosté šampióny. Tím nejlepším se stala Frankovka Reserva, výběr z hroznů, ročníku 2018 z vinařství VÍNO J. STÁVEK, jehož jméno je na vinařských soutěžích často skloňováno. Vinař Jan Stávek své úspěchy přičítá především poctivosti a trpělivosti, které do vína vkládá. Jan také velmi dobře ví, že na dobré věci se vyplatí počkat. A tak mohla vzniknout Frankovka Reserva 2018 výběr z hroznů, která se nyní může honosit titulem Šampion 30 vín Modrých Hor.

„Takové víno není možné dělat každý rok. Děláme ho pouze v letech, kdy je ročník opravdu výjimečný, což rok 2018 byl. Jedná se o víno z hroznů z nízké sklizně, což znamená, že na každém keři bylo méně než kilo hroznů. Tím pádem byl mnohem nižší výnos, ale o to vyšší kvalita i cukernatost,“ popisuje původ Frankovky Reservy Jan Stávek. „Už když to víno kvasilo, poznal jsem, že se jedná něco zvláštního, tak jsem na to nakoupil nové sudy z prestižních bednářství, a to víno pak zrálo bez toho, aniž bychom ho nějak promíchávali nebo přečerpávali,“ dodává k vítěznému vínu. To tedy dva roky naprosto nehnutě zrálo v nových barikových sudech a teprve po dvou letech se stočilo a nalahvovalo.

Skvělému výsledku také nahrál ročník 2018. Ten byl výjimečný svými vysokými teplotami už na jaře. Vydatný byl pak také podzim, především říjen a září, což Frankovce napomohlo k dokonalému vyzrání. Kdy se můžeme těšit na další Frankovku Reservu neví Jan Stávek s jistotou. Odhaduje, že další by mohla být z roku 2021.

Frankovka Reserva nebyla jediné víno z vinařství VÍNO J. STÁVEK, která se v soutěži umístila na velmi dobrých místech. Patří mezi ně také Rosé Bočky nebo Bílá Frankovka. „Mám obrovskou radost, a to především proto, že všechna má vína, která se umístila, pochází z modrých odrůd,“ sděluje nadšeně Stávek. Kromě výborného umístění se raduje také z průběhu celého hodnocení. „Musím říct, že letošní organizace byla snad o dva stupně výš než kdykoliv jindy. Letošní výběr 30 vín Modrých Hor se mi líbil zatím úplně nejvíc, kvalita organizace byla opravdu vysoká, a i celou přípravu hodnotím velice kladně. Upřímně doufám, že to tak bude pokračovat i v následujících letech,“ říká Jan Stávek. A nebyl jediný, kdo si celou akci pochvaloval. „Musím velice poděkovat paní ředitelce Ekocentra Trkmanka Zitě Dvořákové a celému realizačnímu týmu za vysoce profesionální přístup od příprav zázemí pro soutěž, servis pro komise až po občerstvení pro hodnotitele. Navíc při ztížených podmínkách a opatřeních, které se vyskytly z důvodu epidemie,“ konstatuje vedoucí soutěže David Ludín.

Odborný garant soutěže Lukáš Stávek se do chvály přidal také: „Zajištění prostor a služeb kolem hodnocení, průběh organizace a samotné hodnocení soutěže 30 vín Modrých Hor mělo dle hlavního sommeliera Národního vinařského centra, o.p.s., Ing. Marka Babisze, vysokou úroveň. Děkuji všem vinařům, degustátorům, servisním pracovníkům a organizátorům za skvěle odvedenou práci.“

V kolekci 30 vín Modrých Hor jsou rovnoměrně zastoupena vína ze všech 5 obcí.
Němčičky kromě VÍNO J.STÁVEK , který letos získal ocenění nejen za šampiona, ale i za nejlepší kolekci vín, reprezentuje ještě VINAŘSTVÍ STÁVEK PAVEL A RADIM a VINAŘSTVÍ ZD NĚMČIČKY. Z Velkých Pavlovic se v pomyslném utkání zdejších vinařů prosadili VINAŘSTVÍ BUCHTOVI , VINAŘSTVÍ TUREK & ŠIŠKA , VINAŘSTVÍ ŠPACA , VINAŘSTVÍ KNOLL , VINAŘSTVÍ BALOUN a VÍNO ZBOROVSKÝ . Z vinařů z Bořetic uspěli VINAŘSTVÍ HABŘINA , VINAŘSTVÍ ÚJEZDSKÝ , VINAŘSTVÍ NOVÁK a VINAŘSTVÍ KUBÍK . Z Vrbice zde najdete hned tři vína od VINAŘSTVÍ VÍT SEDLÁČEK a dále víno z VINAŘSTVÍ ZÁLEŠÁK , VINAŘSTVÍ HORÁK a VINAŘSTVÍ BAŘINA . Z Kobylských vinařství se prosadilo VINAŘSTVÍ RUSŇÁKOVI , VINAŘSTVÍ TOMČALA , VÍNA HERZÁNOVI a VINAŘSTVÍ LŮBALOVI .
 

Poděkování patří samozřejmě úplně všem zúčastněným vinařům, kteří svými víny obohatili tuto soutěž. Někteří získali i výborná bodová hodnocení, a ačkoli se jejich vína dle výběrového klíče do výsledné kolekce 30 vín Modrých Hor nedostala, patří jim také velká gratulace. Kompletní seznam všech hodnocených vín je k nahlédnutí pod článkem.

Moc děkujeme.

A kde vítězná vína ochutnat?

Přece na přehlídce soutěže, na kterou Vás všechny srdečně zveme, a proto si zapište tato data!

1. prezentace 7.8.2021, začátek ve 13:00 hod, vyhlášení výsledků v 17:00 hod., od 16:00 cimbálová muzika, místo konání Ekocentrum Trkmanka více informací v tomto odkazu (součástí turistické akce - Krajem vína: Letní putování okolím Modrých hor 2021)

2. prezentace 4.9.2021, začátek ve 13:00 hod., od 16:00 cimbálová muzika, místo konání nádvoří sokolovny Velké Pavlovice více informací v tomto odkazu (součástí turistické akce - Krajem vína: Putování za burčákem po Modrých horách 2021)

 

 

Top 30 vín Modrých Hor

 

Velké Pavlovice:

Tramín červený 2019 VOC vinice VELKÉ PAVLOVICE – Vinařství Buchtovi https://www.vinobuchtovi.cz

Tramín červený 2019 MZV – Vinařství Turek & Šiška http://www.vinarstvi-turek-siska.cz  

Chardonnay 2020 PS – Vinařství Špaca https://vinarstvispaca.cz

Frankovka 2019 MZV – Vinařství Knoll http://www.vinarstvi-knoll.cz

Merlot 2019 VH – Vinařství Baloun http://www.baloun.cz

Frankovka 2019 MZV – Víno Zborovský https://www.vinozborovsky.cz

 

Němčičky:

Müller Thurgau 2020 MZV – Vinařství Stávek Pavel a Radim http://www.vinostavek.cz

Neuburské 2020 MZV – ZD Němčičky https://www.zd-nemcicky.cz

Pálava 2020 MZV – Vinařství Stávek Pavel a Radim http://www.vinostavek.cz

Frankovka (Reserva) 2018 VH – VÍNO J.STÁVEK http://www.jstavek.cz

Svatovavřinecké (Rosé Bočky) 2018 VOC Modré hory – VÍNO J.STÁVEK http://www.jstavek.cz

Frankovka (Bílá Frankovka) 2020 KV – VÍNO J.STÁVEK http://www.jstavek.cz

 

Bořetice:

Tramín červený 2019 PS – Vinařství Habřina https://www.vino-habrina.cz

Chardonnay 2018 MZV – Vinařství Újezdský https://www.podkravihorou.cz/vinarstvi

Tramín červený 2020 MZV – Vinařství Novák http://www.penzionsklep.cz/vinny-sklipek

Rulandské modré 2019 MZV – Vinařství Újezdský https://www.podkravihorou.cz/vinarstvi

Cabernet Sauvignon 2018 VH – Vinařství Habřina https://www.vino-habrina.cz

Cuvée TÁLEK 2019 MZV – Vinařství Kubík http://vinokubik.cz

 

Vrbice:

Hibernal 2020 MZV – Vinařství Zálešák http://www.vinarstvi-zalesak.cz

Chardonnay 2018 PS – Vinařství Horák http://www.vinarstvihorak.cz

Chardonnay 2020 MZV – Vinařství Bařina https://www.vinobarina.cz

André 2018 PS – Vinařství Vít Sedláček https://www.vinosedlacek.cz

Frankovka 2018 VOC Modré hory – Vinařství Vít Sedláček https://www.vinosedlacek.cz

Dornfelder 2018 PS – Vinařství Vít Sedláček https://www.vinosedlacek.cz

 

Kobylí:

Hibernal 2020 MZV – Vinařství Rusňákovi http://www.vinarstvi-rusnakovi.cz

Sauvignon 2020 MZV – Vinařství Tomčala http://tomcala.com  

Chardonnay 2018 MZV – VÍNA HERZÁNOVI http://www.vinaherzanovi.cz

Zweigeltrebe 2019 MZV – Vinařství Tomčala http://tomcala.com

Zweigeltrebe 2018 PS – Vinařství Lůbalovi http://www.vinarstvilubalovi.cz

Cuvée od Studánky 2019 MZV – Vinařství Rusňákovi http://www.vinarstvi-rusnakovi.cz

A jakým klíčem se 30 vín Modrých Hor vybírá?

Z kategorií A až E je vybráno 30 nejlépe hodnocených vín a to tak, aby v těchto třiceti vzorcích bylo 6 vzorků z každé z pěti zúčastněných obcí (6x5=30), a to dále v poměru 50% bílé víno a 50% červené-růžové víno i klaret, další podrobnosti viz statut více info v tomto odkazu .

 

Vítězové jednotlivých kategorií:

 

A.           Bílá vína suchá a polosuchá – vítěz kategorie

Müller Thurgau 2020 MZV – Vinařství Stávek Pavel a Radim http://www.vinostavek.cz  

B.            Bílá vína polosladká – vítěz kategorie 

Tramín červený 2019 VOC vinice VELKÉ PAVLOVICE – Vinařství Buchtovi https://www.vinobuchtovi.cz

C.            Sladká vína (bílá, červená i růžová) – vítěz kategorie

Solaris  2020 MZV – Vinařství Knoll http://www.vinarstvi-knoll.cz

D.           Růžová vína (suchá, polosuchá a polosladká) – vítěz kategorie

Svatovavřinecké (Rosé Bočky) 2018 VOC Modré hory – VÍNO J.STÁVEK http://www.jstavek.cz

E.            Červená vína suchá a polosuchá – vítěz kategorie a Šampion soutěže

Frankovka (Reserva) 2018 VH – VÍNO J.STÁVEK http://www.jstavek.cz

 

Autor článku, fotogalerie a videa:
Tereza Slámová

Kompletní výsledky hodnocení a statut soutěže ke stažení níže v příložených souborech.

Modré Hory znají TOP 30 vín ze všech pěti obcí

Modré Hory

+420 603 534 595
info@modrehory.cz

www.modrehory.cz

Vyhledávání