O nás

MODRÉ HORY

Pětihvězdí jihomoravských vinařských obcí v čele s městem Velké Pavlovice je odedávna známé svými nejen červenými víny ze svahových viničních poloh rozložených okruhem ve zvlněné krajině. K rovinatému jihu otevřená „Rukapáně" je jako úrodná a mozolnatá dlaň, z níž vychází pět čilých a tvořivých prstů, které modelovaly svahy v okolí lidských sídlišť do tvaru polí, sadů, vinic i lesů. Těmi pomyslnými prsty prochází náhodný poutník a slabikuje jejich jména jak by četl radost z doteků dětské ruky: Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a nejvýš položená Vrbice.

 

Jedna z významných osobností, která stála u zrodu myšlenky přirozeného svazku obcí - mikroregion MODRÉ HORY, byl významný odborník v oblasti vinohradnictví a vinařství, pan Prof. Ing. Vilém Kraus CSc. 

Prof. Ing. Vilém Kraus CSc. o mikroregionu MODRÉ HORY:

Když se rozloží večerní soumrak pozdního léta nad krajinou a zastihne poutníka na některém z řady vyvýšených míst, vystupují ze zvlněné krajiny namodralé siluety návrší porostlých vinicemi a v údolích mizí v modravém šeru červené střechy dědin. „Modré hory" se ukládají pokorně k nočnímu spánku, aby jejich vinice, osvěžené nočním chladem a ranní rosou vstávaly do nového, sluncem prozářeného dne. Ve zlatém slunečním jasu probleskuje modrá barva mezi tmavou zelení listů révy modrými hrozny starosvětské Frankovky, Modrého Portugalu i Svatovavřineckého. Více než polovinu rozlohy vinic tu zaujímají modré odrůdy a staří věřili, že jejich tvrdá a tříslovitá červená vína jsou krví krajiny a životadárnou sílou, která se rodí v místních „starých horách" kropených potem i v temném podzemí sklepních uliček. Dávné časy svazovaly místní vinaře přísnými pravidly horenských řádů. Promlouvají k nám namnoze kostrbatým slohem obecních písařů a kreslí život svými každoročně před shromážděním všech vinařů čtenými články. Mluví o volbě perkmistra a jeho pomocných perknosů, o zápisech do gruntovních knih, o vybírání desátku, o porušování sousedských vztahů, o krádežích kolí i hroznů, ale také o tom, že vinohrad byl svému majiteli bezpečným místem, kam za ním bez jeho svolení nikdo nesměl vstoupit ani v dobrém, ani ve zlém úmyslu. Vinohrad byl vinaři hradem. Ten kousek půdy osázený keři révy byl kusem jeho osobnosti, byl sounáležitostí jeho svébytnosti. To niterné spojení člověka s jeho půdou, s jeho keři, s jeho vínem bylo od nejstarších dob pevným poutem k rodné hroudě. Je na nás, abychom se snažili takové vztahy chápat a nalézat jejich odraz ve vínech našich moravských viničních hor. Přečtěte si horenská práva některé z pěti obcí Modrých hor, zamyslete se nad nimi a nad životem našich předků, projděte se po turistických stezkách modrohorské krajiny, hledejte v našich nejen červených, ale i bílých vínech sdělení našich předků i současných tvůrců vín o tom jak se v poháru třpytí naše slunce, jak voní naše réva a o tom jak chutná naše rodná moravská zem.

MODRÉ HORY se nejlépe poznávají ve skleničce. Při dechberoucích výhledech na malebné okolí, kde se tato vína rodí, chutnají úplně nejlépe.

Proč název MODRÉ HORY?

Hora, to je nejenom kopec, ale i dávný výraz pro vinohrad nebo viniční trať. Odedávna se vinice vysazovaly především na jižních svazích kopců. A tyto naše „hory“ se modrají v podvečerním šeru, stejně jako se na podzim modrají vinné keře obsypané úrodou těch nejlepších modrých odrůd. Historii vinařství dokládají v našich obcích mimo jiné i prastaré dlouhé a hluboké vinné sklepy, roztroušené po vesnicích nebo tvořící celistvé lokality. Dalšími dochovanými doklady bohatých kořenů jsou i staré lisovny (presúze), dřevěné lisy a sudy s letopočty, nápisy i ručními ozdobami. Vinné sklepy v řadě obcí dotvářejí osobitý charakter zástavby.

ONLINE MAPA NEJOBLÍBENĚJŠÍCH TURISTICKÝCH CÍLŮ V MODRÝCH HORÁCH
 

KONTAKT:

Svazek obcí Modré Hory
sídlo: Náměstí  9. května 700/40, 691 06, Velké Pavlovice
č.ú.: 43-1432260257/0100

IČ: 75127504, Není plátce DPH. (fakturační adresa)
manažer: Lukáš Stávek
kancelář: Dukelské nám. 1/1, 693 01 Hustopeče
telefon: +420 603 534 595
e-mail: info@modrehory.cz
web: www.modrehory.cz

event manažer: Ing. David Ludín, Ph.D.
telefon: +420 777 255 842
email: david@modrehory.cz

Facebook Modrých Hor Instagram Modrých Hor

Vína VOC MODRÉ HORY jsou Vám k dispozici na našem online e-shopu.

Další podrobné turistické informace, mapy a propagační materiály o našem mikroregionu získáte ve Velkých Pavlovicích v TURISTICKÉM INFORMAČNÍM CENTRU .

Samostatné webové stránky obcí a města ve Svazku obcí Modré Hory:
VRBICE - KOBYLÍ - BOŘETICE - NĚMČIČKY - VELKÉ PAVLOVICE

Virtuální prohlídka města Velké Pavlovice

Virtuální prohlídka obce Vrbice

Virtuální prohlídka obce Bořetice

Letecké video obce Kobylí

 

Marketingový partner
kudyznudy: ODKAZ

Dokumenty zveřejněné podle § 39 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů.

Vyhledávání