historická zastavení

Doteky časů dávných

marker Modré Hory

Historické doteky jsou na dosah ve všech našich modrohorských obcích, jsou nepřehlédnutelné a to hned na první pohled jako stavby sakrální, především pak křížky, poklonky, kaple i kapličky a zejména kostely. Tradiční staré vinné sklepy i jiná zemědělská stavení rozesetá v obci či samostatných lokalitách tvořících již několik století místní neodmyslitelný kolorit. “Klenoty na vás však čekají uvnitř těchto stavení.”


Nejvíce se přiblížíte, a to takřka "na dotek", k těmto historickým klenotům především v muzejních expozicích našich modrohorských obcí: Kobylí, Vrbice a města Velké Pavlovice, v minulosti i současnosti významně patřících etnograficky do jižní části národopisného regionu Hanáckého Slovácka. 

Nahlédněte na níže zmíněná zastavení i s pestrou fotogalerii a určitě vás tato malá ochutnávka povzbudí k naplánování výletu, kde na živo pohladíte oko i duši a přiblížíte se opravdu "na dotek" časů dávných.

MUZEUM KOBYLÍ
www.muzeumkobyli.cz

V současnosti si můžete v muzeu prohlédnout expozici věnovanou historii Kobylí a vývoji kobylského kroje, stylově upravenou selskou kuchyň a jizbu, poslechnout si zvukový pořad popisující starodávné žádání o ruku nevěsty na pozadí statické scény z venkovské chalupy, prohlédnout si expozici věnovanou nářadí a větším zemědělským strojům. Prohlídka se většinou končí ve stylově opravených sklepních prostorách muzea, kde se nachází malá vinařská expozice s prodejní vinotékou s víny kobylských vinařů.


HABÁNSKÝ SKLEP
www.vinarstvilacina.cz

Jeden z nejstarších dochovaných historických sklepů na jižní Moravě. Jeho "velký" sklep odkazuje na dobu působení Habánů na Moravě. V roce 1545 do tohoto sklepa přišla habánská rodina, jehož hlavou byl Paolo Schumacher s manželkou Annou. Celá stavba s historickým sklepem, lisovnou, sýpkou a plochým kameným křížem nad žudrem, je památkově chráněná. Právem. Tato patrová budova s malými okénky a sedlovou střechou patří k lidově technickým stavbám, které jsou typické pro Hanácké Slovácko z přelomu 17. a 18. století. V přízemí se nachází lisovna s barokní křížovou klenbou a dřevěným lisem z roku 1886.

Jedinečný zážitek na jižní Moravě: Tajemství habánského sklepa
Užijete si prohlídku první interaktivní zážitkové expozice ve vinařské památce
v České republice. Vydáte se na cestu staletími se skleničkou vína a poznáte 
tajemství místa, kde pro děti ožívají legendy a dospělí se stávají vinaři.
Čekají vás multimediální projekce, interaktivně poznáte historii habánů
a Velkých Pavlovic. Naučíte se, jak se víno vyrábí a budete poznávat jeho vůně. 
Stanete se hlavní postavou dobrodružství, ve kterém budete zdolávat výzvy. 


MUZEUM VRBICE
www.vrbice.cz

Muzeum obce Vrbice vzniklo přestavbou budovy staré radnice. V současné době je to nejstarší budova v obci. Radnice byla postavena zároveň s patrovou školou v roce 1872 za starostování Václava Hubáčka. Muzeum bylo založeno v roce 2008. Duchovním (a nejen duchovním) otcem této myšlenky je pan František Janošek. V roce 2011 došlo k jeho rozšíření o jednu místnost a v letech 2012 a 2013 prošla kompletní rekonstrukcí střecha a vznikly tak nové prostory v půdní vestavbě. Nynější úprava stávající budovy je provedena na způsob starého selského domku. 


Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Doteky časů dávných

Modré Hory

+420603534595
info@modrehory.cz

www.modrehory.cz

Vyhledávání