o víně

Fenomén Frankovka

marker Modré Hory

Dne 6.12. 2022 proběhl ve vinařství VÍNO J.STÁVEK workshop Národního vinařského centra na téma Frankovka.


Tato akce je jednou z nových prvků vzdělávání Národního vinařského centra a klade si za cíl podporovat komunikaci mezi vinaři samotnými. Podobné akce proběhly i v ostatních moravských podoblastech a v Čechách. Večerem provázela Národní sommeliérka Klára Kollárová, která nejen, že přednesla zajímavá fakta o odrůdě Frankovka, ale také shromáždila zahraniční zástupce této odrůdy a připravila degustační sety tak, aby navodily diskusi mezi přítomnými vinaři. Zúčastnilo se celkem 18 vinařů, nejen ze srdce velkopavlovicka, Modrých hor, ale také například z Velkých Bílovic, Čejkovic, Šakvic nebo Krumvíře.

K degustaci byly předloženy tři Frankovky z aktuálního Salonu vín, dále pak celkem 10 zahraničních vín této odrůdy a to především z Rakouska, ale také Maďarska, Německa, Slovenska a Itálie. Následovala degustace Frankovek tuzemských, vzorků vín, které přinesli zúčastnění vinaři. Tato probíhala na slepo. Diskuze se vedla nejen v rovinách technologických, ale zároveň také marketingově-obchodních.

Velkým potěšením bylo, že nejlepším sérií večera (hodnoceno vždy po třech vzorcích) byl vyhlášen set tuzemských frankovek ročníku 2019. "Ukazuje se, že moravské Frankovky v pohodě obstojí v konkurenci s Frankovkami ze zahraničí a proto já vidím Frankovku jako jednu z předních odrůd na které se naše vinařství zaměřuje", nechal se slyšet po ukončení oficiálního programu vinař Jakub Herzán z Kobylí. Ze statistik vyplývá, že Česká republika je co do plochy vinic osázených Frankovkou za Maďarskem, Rakouskem, Německem a Slovenskem na pátém místě. Je nejpěstovanější modrou odrůdou nejen ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, ale také v celé České republice, což potvrzuje její význam. Velmi podobně se vyjádřila moderátorka večera, Klára Kollárová, která vidí Frankovku jako jednu z předních odrůd, kterými bysme se měli ve světě chlubit: "Frankovka je naše a daří se jí tu. Nabízí chuťovou jedinečnost rozpoznatelnou mezi dalšími světovými odrůdami a také dobře odráží různá místa původu. Nabízí i širokou možnost různých ztvárnění a tím dává prostor vyniknout vinaři. Trendy je teď pitelná a šťavnatá "a la gamay", elegantní je ve velkých sudech a zvládne i nový barrique. Na této odrůdě se dá dlouhodobě stavět."