dechberoucí výhledy

Rozhlédni se

marker Modré Hory


MODRÉ HORY se nejlépe poznávají ve skleničce. Při dechberoucích výhledech na malebné okolí, kde se tato vína rodí, chutnají úplně nejlépe.


Poznejte ráj pro pěstování modrých odrůd révy vinné na výrobu exkluzivních červených vín s rodokmenem s patřičným nadhledem.

ONLINE MAPA NEJOBLÍBENĚJŠÍCH TURISTICKÝCH CÍLŮ V MODRÝCH HORÁCH

ROZHLEDNA SLUNEČNÁ, Velké Pavlovice

Nachází se na vyvýšenině v turistickém areálu 225 metrů nad mořem u jihomoravské obce Velké Pavlovice ve vinařské trati Nadzahrady na cykloturistické stezce Modré Hory.

Plošina rozhledny je vysunuta směrem k obci Velké Pavlovice. Severním směrem je výhled na obec Němčičky, v dálce za nimi se rozkládá jihomoravská metropole Brno, ale tu bohužel nedohlédnete. Na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou (vzdušnou čarou je rozhledna vzdálena 2,8 km), za Bořeticemi leží obec Kobylí a na vršku vedle Kobylí uvidíte Vrbici. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě město Velké Bílovice a také slovenské partnerské město Senica (vzdušnou čarou vzdálené 50 km), jižně zahlédnete město Podivín, za ním Břeclav a kousek za Břeclaví se klikatí hranice s Rakouskými sousedy. Jihozápadně můžete shlédnout obce Rakvice a Zaječí. Na západní straně se nachází Velké Pavlovice, za nimi spatříte odlesky monumentálních Mušovských jezer s nepřehlédnutelným hřebenem Pálavy ozdobeným siluetou Dívčích hradů. Kousek od Pálavy, severozápadním směrem, se nabízí pohled na vesničku Starovičky s malou rozhledničkou (vzdušnou čarou vzdálenou 3,8 km).

 

ROZHLEDNA KRAVÍ HORA, Bořetice

Nad bořetickou Kraví horou byla v červnu 2006 zpřístupněna nová dřevěná rozhledna. Více než dvanáctimetrová stavba, postavená místními řemeslníky, má čtyři podlaží a zastřešený ochoz. Hned vedle rozhledny vás zaujme stejně stará kaplička Boží muka vyzdobená typickými slováckými motivy, jež stojí v malebné zahrádce obehnané dřevěným plůtkem.

Z rozhledny se vám naskytne pohled jako na dlani – uvidíte spoustu vinařských vesniček, vinařských tratí a směrem ke Kobylí i přírodní rezervaci Zázmoníky. Nabídne se vám také neobvyklá podívaná na Pálavu a na Novomlýnské nádrže z výšky. Dobrá zpráva pro cykloturisty i pěší – bořetická rozhledna leží přímo na trati turistické i cykloturistické stezky Modré hory a v bezprostřední blízkosti cyklostezky Krajem André.

 

KAPLIČKA U VĚTŘÁKA, Němčičky

Drobná sakrální stavba pochází z poloviny 18. století a byla postavena a udržována majiteli Komárkova větrného mlýna, zaniklého v roce 1918. Kaplička sv. Antonína je součástí kulturní historie obce, tvoří dominantu vinohradů Filiberk a Nové hory a jedná se o poutním místo zdejších vinařů i turistů.

Místní toto místo nazývají „U Větřáka“ – právě kvůli tomu, že zde dříve stával větrný mlýn a také tu dost vyfukuje. Kaplička s. Antonína je jedním ze čtyř zastavení na trase osmikilometrové obecní vinařské stezky, která informuje o historii obce a krásných panoramatických výhledech v jejím okolí.

 

ROZHLEDNA KOBYLÍ VRCH – STEZKA NAD VINOHRADY, Kobylí

Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 na Kobylím vrchu, mezi místními nazývaným jako Homole. Jedná se o vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem a současně nejvyšší bod v širokém okolí. Nachází se v nadmořské výšce 334 m n. m. a je z něj výhled do všech světových stran. Inspirací pro vznik Stezky nad vinohrady bylo právě tohle místo. Vyhlídka má tvar kruhové rampy s výsečí 334°, a citlivě tak vystupuje nad krásné vinařské okolí. Kruh navíc představuje životní cyklus přírody a symbolicky odkazuje na neustálý růst obce Kobylí.

Díky nakloněné rovině, která nahrazuje schody, je kobylská Stezka nad vinohrady jednou z mála rozhleden v České republice přístupných pro starší nebo handicapované spoluobčany, případně pro maminky s kočárky. Nejenom výhled, ale i samotná cesta nahoru je smyslem kobylské Stezky nad vinohrady. Vyhlídka ve tvaru nedokončeného kruhu je vybavena informačním systémem na podlaze, který představuje časoprostorovou linii. Cedulky s rozhledovými osami vám pomohou zorientovat se v prostoru. Dozvíte se, kde leží důležitá okolní místa a jejich vzdálenost. Při dobré viditelnosti spatříte Pálavu, Bílé Karpaty, Chřiby s hradem Buchlovem, Ždánický les, vysílač Hády nad Brnem, Strážovské vrchy, Malé Karpaty a Malou i Velkou Fatru u našich slovenských sousedů. Časové linie jsou na rozhledně tři. První představuje společenské události Kobylí v nejbližší době, druhá zase vzpomíná historické milníky obce. Poslední časová linie se svými otázkami obrací k nám samotným – stezka je tak i vzpomínkovou cestou každého z nás.

 

VINNÉ SKLEPY – LOKALITA STRÁŽ, Vrbice

V obci Vrbice jsou dvě lokality vinných sklepů, tou známější je lokalita v horní části obce zvaná Stráž, kde jsou krásné panoramatické výhledy do okolí.

První chodby se zde začaly budovat na přelomu 18. a 19. století, lisovny s kamenným průčelím byly k podzemním chodbám přistaveny v polovině minulého století. Presúz – vstupní část sklepa – je vybudován z vytěženého kamene a má kamennou štítovou stěnu, mnohdy řešenou ze dvou druhů kamene nebo v kombinaci s cihlou. Místní zvláštností je záliba v gotickém lomeném oblouku. Ušlechtilá černá plíseň na stěnách sklepa svědčí o stabilním prostředí, které víno potřebuje ke svému zrání.

Soubory ke stažení

Vyhledávání