poznávání a zážitky

Turistické cíle v regionu

marker Modré Hory

Místa plná úžasných zajímavostí k poznávání, relaxaci, sportování, ochutnávání a kulturně-společenského vyžití. Sklepní vesničky, lokality, uličky, rozhledny, přírodní rezervace, letiště, koupaliště, lyžařská sjezdovka, relaxační lesopark, skatepark, paintball, discgolfové hřiště, solná jeskyně, technické památky, ovčí farma, koňský ranč, muzea, sakrální památky i mnohé další.


Velké Pavlovice:
 

Sklepní ulička nesoucí oficiální název Pod Starou Horou tvoří  patnáctka zcela netradičních vinných sklípků odvážného moderního pojetí hýřící pestrými barvami. Vypadá to, jako by byly sklípky v pohybu. Někteří o nich říkají, že tančí, jiným připadne, jako kdyby vínka přebraly a tak je pojmenovaly „opilé sklepy“.

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
Turistické informační centrum Velké Pavlovice se stalo dne 12. června 2013 nositelem Certifikátu klasifikační třídy B jednotné certifikace turistických informačních center ČR A.T.I.C. ČR.
více info...

ROZHLEDNA SLUNEČNÁ
Nachází se na vyvýšenině a v turistickém areálu 225 metrů nad mořem u jihomoravské obce Velké Pavlovice ve vinařské trati Nadzahrady na cykloturistické stezce Modré Hory. Plošina rozhledny je vysunuta směrem k obci Velké Pavlovice.
více info...

SKLEPNÍ ULIČKA POD STAROU HOROU - "OPILÉ SKLEPY"
Starobylou sklepní uličku, jíž se pyšní jihomoravské vinařské město ve Velké Pavlovice nenajdete. Nachází se zde naopak ulička zcela moderní, kterou tvoří patnáct pestrobarevných domků, které jsou vybaveny archivními sklepy. Ulička stojí na úpatí nejznámější vinařské trati Stará hora.
více info...

VINNÉ SKLEPY FRANTIŠKA LOTRINSKÉHO
Záměrem společnosti bylo vybudovat podzemní prostory, které budou úspěšně prezentovat vinařství a vynikající vína z Velkých Pavlovic i blízkého okolí. Vinné sklepy slouží k: provozování vinotéky oblastních vinařů, výstavy obrazů, výstavy vín, svatebních příležitostí, teambuildingů a dalších příležitostí spojených s aktivitami Ekocentra Trkmanka.
více info...

HABÁNSKÝ VINNÝ SKLEP
Mezi technické a lidové památky ve Velkých Pavlovicích patří bezesporu prastaré vinné sklepy a lisovny, mnohdy habánské. Jedním z nich je vinný sklep č. p. 154 na ulici V Údolí, soukromý majetek rodiny Lacinovi a zároveň také sídlo firmy Vinařství Lacinovi, pocházející z roku 1808.
více info...

TEREZIÁNSKÁ KONTRIBUČNÍ SÝPKA
Významnou stavbou technického charakteru z doby existence pavlovického velkostatku je dvoupatrová hospodářská budova sýpky z let 1770 - 1780 (č. 1800), vystavěná v barokním slohu. Byla kontribuční sýpkou pro celé panství.
více info...

EKOCENTRUM TRKMANKA
„Ekocentrum Trkmanka s environmentální vzdělávací zahradou“ vzniklo na základě projektu rekonstrukce budovy bývalého Zámečku (dříve novorenesanční tvrze) a vytvořilo tak zázemí pro realizaci ekologického vzdělávání, výchovy, osvěty a environmentálního poradenství pro děti, žáky a studenty, rodiny s dětmi.
více info...

BIOCENTRUM ZAHÁJKA
atraktivní prostředí vhodné pro život celé řady živočichů a rostlin a tím se zvýšila druhová rozmanitost a tedy i ekologická stabilita širšího okolí biocentra.
více info...

RELAXAČNÍ LESOPARK U ŘÍČKY TRKMANKY A SKATEPARK
Lavičky zvou k posezení a relaxaci, písčité plochy osázené dřevěnými herními prvky – průlezkami, hrazdami a houpačkami, lákají děti k dovádění a sousední skatepark vybízí k pohybové aktivitě na skateboardech, in-line bruslích, freestylových koloběžkách a freestylu BMX.
více info...

LETIŠTĚ PRO ULTRALEHKÁ LETADLA
Letecký klub Nad krajem André využívá letiště, vhodné i pro jiná než ultralehká letadla, vznikalo v letech 2010 až 2012. Nachází se podél silnice III.třídy č. 42113, vedoucí z Velkých Pavlovic do Velkých Bílovic.
více info...

JÍZDA NA KONI I S POVOZEM - ŠTĚPÁN MELICHAR
více info: +420 606822818

JÍZDA NA KONI - PETR VALOUŠEK
více info: +420 723551351
 

Němčičky

Nejníže položeným lyžařským svahem ve střední Evropě se můžou pyšnit v Němčičkách. Nadmořská výška tohoto areálu je 180 metrů nad mořem a délka svahu je 350 metrů.


VYHLÍDKA U VĚTŘÁKU
Panoramatické výhledy do širokého okolí nabízí vyhlídka mezi rozsáhlými vinicemi s malebnou kapličkou sv. Antonína Paduánského, kde do 1. světové války stával dřevěný větrný mlýn.
více info...

LYŽAŘSKÝ SVAH
Lyžařský areál v Němčičkách je nejníže položený lyžařský svah ve střední Evropě. Nadmořská výška tohoto areálu je 180 metrů nad mořem a délka svahu je 350 metrů. Na dojezdu vleku je 21 metrů dlouhý dopravníkový pás, zajišťující rychlejší výuku malých dětí.
více info...

KOUPALIŠTĚ

Koupaliště, dětské brouzdaliště, občerstvení, sportovní vyžití. Velikost hlavního bazénu je 50 x 25 metrů s pozvolným klesáním dna od 1 do 3 metrů. V nejhlubší části je skokanský můstek, na opačné straně pak dětská skluzavka. Vedle hlavního bazénu je dětské brouzdaliště pro nejmenší milovníky koupání.
více info...

PAINTBALL

Sportovní paintballové hřiště vyrostlo v centru vinařské oblasti Jížní Moravy mezi městem Velké Pavlovice a obcí Němčičky. U nás klademe důraz na bezpečnost každého účastníka, spokojenost zákazníka a v neposlední řadě nízkou cenu.
více info...

FARMA OVČÍ TERASY

Klidné farmářské prostředí, které se nachází uprostřed malebné přírody Modrých hor Vám nabízí útulné ubytování, krásné posezení s výhledem, delikatesy z našeho bistra a víno z našich vinic, pořádání rodinných či firemních oslav, organizaci školení nebo teambuildingů. Vnitřní kavárna, bistro i venkovní terasa je v provozu jak pro ubytované hosty, tak příchozí či cyklisty. V naší "mini zoo" můžete najít nejen ovečky, ale i jiná domácí zvířátka.
více info...

BLACK ROSE RANCH
Rodinný ranč, který se nachází na kraji vinařské obce Němčičky nabízí kompletní jezdecké a vozatajské služby, včetně ustájení soukromých koní.
více info...

DESÁTKOVÝ SKLEP
Intaktně dochovaná .patrová lisovna s vinným sklepem pochází z přelomu 18. a 19. století. Reprezentuje typ mohutných vinohradnických staveb rozšířených zejména na hanáckém Slovácku a v této podobě je jediná dochovaná v obci a v okolí.
více info...

PŘÍRODNÍ REZERVACE NOSPERK
Nosperk je přírodní rezervace ev. č. 1166 jihovýchodně od obce Němčičky. Důvodem ochrany je ochrana dřínové, habrové a bukové doubravy se zachovalým bohatým podrostem a četné palouky se vzácnou květenou.
více info...

PŘÍRODNÍ PAMÁTKA JESLIČKY
Jesličky je přírodní památka ev. č. 2194 severně od obce Němčičky. Cenná rostlinná a živočišná společenstva stepních lad, bývalých pastvin a teplomilných šípákových doubrav na sprašovém pokladě s výskytem zvláště chráněných druhů.
více info...

Bořetice:

Recesistické občanské sdružení Svobodná Spolková Republika Kraví hora, tvořená 260 vinnými sklepy, která svým vlastním způsobem již popularizovala tento region „posadila“ letiště v její blízkosti a tím se jevilo skvělou příležitostí ke spuštění letecké turistiky této oblasti.

VINNÉ SKLÍPKY POD KRAVÍ HOROU
Vinařskou dominantou obce Bořetice je malebná vesnička vinných sklípků pod Kraví horou, která se nachází zhruba půl kilometru severozápadně od samotné obce. Čítá něco kolem 260 sklepů, v nichž se skrývá vzácný jihomoravský poklad v podobě lahodného moku hodného králů – vína.
více info...

SVOBODNÁ SPOLKOVÁ REPUBLIKA KRAVÍ HORA BOŘETICE
12. 11. 2000 byla při volbách do Senátu a krajských zastupitelstev také samostatně volena vláda a prezident Svobodné spolkové republiky Kraví hora přímou volbou. Kdo získal nejvíce hlasů byl prezidentem, druhý s nejvyšším počtem hlasů se stal předsedou vlády a dalších osm ministry. Tímto volebním aktem byla také republika vyhlášena.
více info...

ALAADINOVA FARMA
Zdravý životní styl doprovází kvalitní farmářské BIO produkty a kvalitní regionální gastronomie. Z vlastních plodin vyrábíme širokou škálu produktů jako jsou marmelády, dětské výživy, omáčky, sirupy, čerstvé bylinky, přírodní bylinnou kosmetiku, sušené bylinkové směsi, pečené čaje, sušené ovoce a především náš top produkt a elixír zdraví “Alaadinovy nakládačky” – kvašenou zeleninu podle staré arabské receptury.
více info...

ROZHLEDNA POD KRAVÍ HOROU
Nad bořetickou Kraví horou byla v červnu 2006 zpřístupněna nová dřevěná rozhledna. Více než dvanáctimetrová stavba, postavená místními řemeslníky, má čtyři podlaží a zastřešený ochoz. Hned vedle rozhledny je stejně stará kaplička Boží muky. Z rozhledny, jako na dlani, uvidíte spoustu vinařských vesniček a vinařských tratí.
více info...

LETIŠTĚ PRO ULTRALEHKÁ LETADLA
K tomu, že se vytvoří letiště v Bořeticích, bylo přistoupeno proto, že již existovalo recesistické občanské sdružení Svobodná Spolková Republika Kraví hora, tvořená 260 vinnými sklepy, která svým vlastním způsobem již popularizovala tento region a „posazení“ letiště v její blízkosti se jevilo skvělou příležitostí ke spuštění letecké turistiky této oblasti vedle již zavedené cyklo a pěší turistiky.
více info...

PŘÍRODNÍ REZERVACE ZÁZMONÍKY
Zázmoníky je přírodní rezervace ev. č. 1233 severně od obce Bořetice. Důvodem ochrany je ochrana lesostepních strání s výskytem vzácného včelníku rakouského. Stráně s lesostepním porostem. Rezervace byla vyhlášena 1. ledna 1987.
více info...
 

Kobylí:

Nejenom výhled, ale i samotná cesta nahoru je smyslem kobylské Stezky nad vinohrady. Vyhlídka ve tvaru nedokončeného kruhu je vybavena informačním systémem na podlaze, který představuje časoprostorovou linii.

SKLEPNÍ ULIČKA SUCHOŘÁDSKÁ ZMOLA
Kdysi tu byla "zmola" tedy rokle. A dnes je to sklepní ulička, místo, kde vinaři nejen pracují, ale také se schází kvůli pokoštování typických kobylských vín. V dolní části areálu se nachází starý dřevěný lis, dar Obci Kobylí od místního občana Ludvíka Vrbase.
více info...

ROZHLEDNA KOBYLÍ VRCH – STEZKA NAD VINOHRADY
Stezka nad vinohrady byla vybudována v roce 2018 na Kobylím vrchu, mezi místními nazývaným jako Homole. Je to vinicemi osázený kopec s pozvolným sklonem a rovinatým vrcholem a současně nejvyšší bod v širokém okolí. Nachází se v nadmořské výšce 334 m n. m. a je z něj výhled do všech světových stran.
více info...

MUZEUM-INFOCENTRUM-VINOTÉKA
Muzeum obce Kobylí bylo otevřeno 27. 6. 1997 za mimořádného úsilí Klubu přátel historie a za podpory obce v prostorách staré měšťanské školy a podařilo se zde vybudovat rozsáhlou národopisnou expozici, která v blízkém okolí těžko hledá konkurenci.
více info...

DISCGOLFOVÉ HŘIŠTĚ
V areálu lesoparku Studýnky jsme zbudovali hřiště pro nový sport - discgolf. Spojuje v sobě dva sporty - házení talířem freesbee a tradiční golf. Z golfu jsou to pravidla a fresbee talíř nahradil golfové hole a míčky. Pravidlem discgolfových hřišť je, aby byla bez omezení přístupná všem zájemcům o tuto hru.
více info...

SOLNÁ JESKYNĚ
Při pobytu v solné jeskyni dochází ke vdechování mikroelementů, obsahujících minerály a stopové prvky, které jsou nezbytné pro správnou činnost lidského organismu. Solná jeskyně díky svému mikroklimatu příznivě působí na řadu onemocnění. Lze využít i jako relaxaci.
více info...
 

Vrbice:

Vinné sklepy v lokalitě Stráž jsou unikátním architektonickým úkazem v sedmipatrové zástavbě. První chodby se zde začaly budovat na přelomu 18. a 19. století, lisovny s kamenným průčelím byly k podzemním chodbám přistaveny v polovině minulého století. Ušlechtilá černá plíseň na stěnách sklepů svědčí o stabilním prostředí, které víno potřebuje ke svému zrání.

VINNÉ SKLEPY - LOKALITA STRÁŽ
Sklepy, které stojí až v sedmi patrech nad sebou nejsou honosné barvami nebo svou velikostí, ale návštěvníka upoutají kamennými vstupy s goticky lomenými oblouky. Sklepy jsou vykutány v pískovci. Ze Strážního kopce jsou překrásné výhledy do okolní vinařské krajiny.
více info...

VINNÉ SKLEPY - LOKALITA NA SKLEPECH
Starší kolonie Na sklepech, která tvoří dvě spodní patra vinařských staveb v obci, vznikla v druhé polovině 17. století a dnes je součástí vesnické zástavby.
více info...

MUZEUM
Muzeum obce Vrbice vzniklo přestavbou budovy staré radnice. V současné době je to nejstarší budova v naší obci. Radnice byla postavena zároveň s patrovou školou v roce 1872 za starostování Václava Hubáčka.
více info...

MOHYLA MÍRU
Obec Vrbice byla za II. světové války osvobozena 14. dubna 1945. Za osvobozovacích bojů padlo 36 sovětských vojáků a několik místních občanů. Na vrcholu kopce Stráž byl po roce 1945 na věčnou památku těchto událostí postaven památník osvobození. Hned vedle památníku se nachází dělo z II. světové války.
více info...

Další tipy na tématické okruhy pěší i cyklo k tisku:

Soubory ke stažení

Turistické cíle v regionu

Modré Hory

+420 603 534 595
info@modrehory.cz

www.modrehory.cz

Vyhledávání