sváteční

Svatomartinská tradice

marker Modré Hory

Na svátek sv. Martina nepřijíždí jen Martin na bílém koni, symbolizující příchod zimy a blížící se advent, ale také nastává období hodů a posvícení, k nimž od nepaměti patří pečená husa a svatomartinské víno.
V 11 hodin 11 minut 11. listopadu se poprvé připíjí mladým vínem, podle něhož prý lze odhadnout, jak dobrá budou vína letošní úrody. Po celý den i ve dnech následujících nabízejí restaurace a vinařství nejrůznější svatomartinská menu.

 

Svatomartinská tradice dnes

Oslavy svatého Martina v současné době představují obnovenou formu svátku s posunutým významem. Už pro nás nepředstavuje poslední možnou zábavu před začínajícím adventním půstem, neodměňujeme chudé koledníky či pracovníky martinskými rohlíky a koláči a spíše než štědrost křesťanského světce oceňujeme štědrost vinic, které nám daly nové víno a restaurací nabízejících nám husí pochoutky.

 

Pranostiky

Lidé měli odpozorováno, že kolem svátku sv. Martina se radikálně mění počasí a dříve byl tento den považován skutečně za počátek zimy. Jedna z nejstarších pranostik - Po svatém Martinu zima nežertuje, přichází sníh i mráz kvaltem (doložená už v roce 1617 – Partliciův hospodářský kalendář). Svatý Martin přijíždí na bílém koni – až z 19. století.

V našem regionu se dochovaly tyto, jinak jsou jich desítky:
Když mráz na Martina uhodí, na rok dobré víno se urodí.
Nepřijde-li sníh na vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí.
Přijede-li Martin na bílém koni, metelice ze metelicí se honí.
Martin a Kateřina na blátě, vánoce na ledě.
Jsou-li na Martina mračna, zima je levná, jestli je noc jasná, zima je mastná.
Padá-li révové listí v listopadu o sv. Martině, usuzuje se, že bude hodně mrznout. 

ONLINE MAPA NEJOBLÍBENĚJŠÍCH TURISTICKÝCH CÍLŮ V MODRÝCH HORÁCH

ZARÁŽENÍ HORY A VINOBRANÍ

A kde že se region HANÁCKÉ SLOVÁCKO nachází? ...společně s informacemi o dialektu a variantách kroje v jednotlivých obcích najdete odpověď na mapě ZDE. Více o proměně svatomartinské tradice u nás na hanáckém Slovácku se podrobně dočtete níže: 

Soubory ke stažení

Svatomartinská tradice

Modré Hory

+420 603 534 595
info@modrehory.cz

www.modrehory.cz

Vyhledávání