enovzdělávací seminář

Známe dobře náš region?

marker Modré Hory


V enovzdělávacím duchu se koncem února uskutečnil na hotelu Kraví Hora v Bořeticích seminář pro všechny vinohradníky, vinaře, provozovatele gastro a ubytovacích kapacit i další zájemce ve službách cestovního ruchu v regionu Modré hory.

Dopolední část semináře byla věnována historii, geologii a moderním trendům ve vinařství. Pro všeobecné ohlédnutí o historii obcí v regionu, do hloubky zajímavě pohovořil nadšenec historie našeho regionu pan Zeno Čižmář. Neprodleně pak pokračovala odborná přednáška pana geologa Jiřího Nečase na téma Geologická specifika modrohorského území. V pořadí třetím vysoce erudovaným přednášejícím byl pan Miloš Michlovský, který svojí velice kvalitní i svéráznou přednáškou s názvem Starost o vinici s důrazem na terroir a modré odrůdy, určitě oslovil plný konferenční sál obsazený předem registrovanými účastníky, kterých přišlo přes šedesát.


Následovala krátká přestávka na kávu, chlebíček či koláček za zub a případných zdravic a diskusí u kávy nad probíranými tématy. Následovalo představení odrůdy Frankovky jako středoevropského klenotu. Přednášky se zhostil velký propagátor této skvělé odrůdy pan Jan Stávek a ruku v ruce s prezentací také vedl ochutnávku domácích modrohorských mikrovinifikačních vzorků v utkání s víny zahraničními. Tuto ochutnávku erudovaně komentoval snad nejznámnější sommeliér ČR a SR pan Libor Nazarčuk, který v návaznosti na Jana Stávka zakončil dopolední cyklus přednášek o tom, jak si stojí Modré hory v apelačním systému ČR.

Po vydatném přednáškovém dopoledni plném zajímavých odborných informací následoval zasloužený oběd. Za vynikající svíčkovou na smetaně i celkový celodenní servis zasluhuje obrovskou pochvalu hotel Kraví Hora v Bořeticích.

Odpolední část semináře zahájil Lukáš Stávek představením regionu Modré hory s ohledem na nárůst cestovního ruchu, jeho kladná i záporná specifika. Budoucí turistický výhled i doporučení k zaměření podpory kvalitních služeb s důrazem na rodiny s dětmi i širokospektrální nabídku místních produktů. Zdůraznil také velkou důležitost důkladné osvěty pro místní děti v regionu tak, aby vnímaly svoji domovinu jako své celoživotní srdíčko v leporelu oblíbených obrázků přírody, folkloru, kultury, regionálních produktů a pohostinnosti vůči sobě samým, ale i k přicházejícím návštěvníkům.


Následovala řízená degustace jedenácti vín starších i aktuálně zatříděných v apelaci VOC Modré hory určená konferenčně pro sommeliéry, která proběhla pod taktovkou již zmiňovaného skvělého Libora Nazarčuka.

Celý den i v průběhu degustací účastníci věcně diskutovali nad degustovanými víny a okořenili svými dotazy i názory probíraná témata. Věříme, že tento i podobně erudované semináře jsou vždy velkým přínosem pro všechny zúčastněné. Celodenní seminář s podporou Vinařského fondu zorganizoval Svazek obcí Modré hory ve spolupráci s VOC Modré hory z.s.. V podobném duchu je v plánu pořádat tento celodenní seminář každoročně. Níže ke stažení i případnému dalšímu zveřejnění jsou k dispozici některé z prezentací.

Děkujeme za hojnou účast a těšíme se na příští akce.

Za organizační složku:
Ing. David Ludín, Ph. D. & Lukáš Stávek, FOTO: archiv VOC Modré hory

 

Vyhledávání